Wernisaż wystawy pokonkursowej
„BUDOWNICTWO XXI WIEKU”
9 listopada 2023
Sławomir Skulski
Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej 32. edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy „Budownictwo XXI w.”
📍🗓️9 listopada, czwartek, godz.13:00, Centrum Sztuki ArtLAB, Instytut Sztuk Wizualnych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Czas trwania wystawy: 9.11 – 11.12.2023
Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/272209215795919/?ref=newsfeed
Organizator konkursu:
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Kurator konkursu:
Agnieszka Szczygielska
Współorganizatorzy konkursu:
Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jury konkursu:
Dorota ANDRYJOWICZ – Główny Inspektorat Sanitarny
Tomasz BOGUSŁAWSKI – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Marta DERLICKA – były kurator konkursu na plakat bhp
Renata GÓRNA – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Sławomir IWAŃSKI – Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT
Jakub JEZIERSKI – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Ewa MŁYNARCZYK – Główny Inspektorat Pracy
Marek OSMAN – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Mieczysław PIRÓG – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Władysław PLUTA – przewodniczący jury, emerytowany profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Bożena PYSIEWICZ – Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Zdzisław SCHUBERT – kurator senior Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu
Marcin STANECKI – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Wiktor Marek ZAWIESKA – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Laureaci konkursu:
Nagrody główne:
I nagroda – Aleksandra Kortas – za plakat „Wypadki w budownictwie”
II nagroda – Kacper Brzezicki – za plakat „Uwaga! (Po szklanie)”
III nagroda – Łukasz Kliś – za plakat „Lepiej uważaj”
Wyróżnienia:
1. Jacek Kaliński – za plakat „Bricks cube”
2. Wojciech Kucia – za plakat „Budynek”
3. Michał Łącki – za plakat „Wielbłąd budowlany”
4. Wojciech Zabel – za plakat „O tym nikt nie mówi”
5. Natalia Zelner – za plakat „Odpowiedzialność”
Opis tematyki 32. edycji konkursu na plakat bhp – „Budownictwo XXI wieku”:
Wiek XXI przyniósł wiele zmian w zakresie sposobu wykonywania oraz organizacji pracy, jednak nie zmieniło to faktu, że sektor budowlany nadal pozostaje w czołówce najbardziej wypadkogennych rodzajów działalności, w których dochodzi do dużej liczby wypadków o najpoważniejszych skutkach dla zdrowia i życia.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w latach 2016–2020 podczas pracy w budownictwie zostało poszkodowanych ok. 25 tys. osób. Najwięcej poszkodowanych odnotowano przy wznoszeniu nowych budynków oraz przy pracach rozbiórkowych, wyburzeniach i remontach. Prawie 44% pracujących na budowach uległo wypadkom z powodu upadku z wysokości. Zdarzenia, w wyniku których pracujący najczęściej ulegali wypadkom, to: ześlizgnięcia, upadki, uderzenia pracujących przez spadające z góry przedmiot z powodu załamania się czynnika materialnego, pociągnięcia pracujących w dół oraz przewrócenia się na nich czynnika materialnego (ok. 30% pracujących w budownictwie).
Poziom bezpieczeństwa pracy w budownictwie wynika przede wszystkim z mnogości zagrożeń, na które są narażeni pracownicy oraz ze specyfiki tej pracy. Pracownicy budowlani wykonują swoje obowiązki w narażeniu na: czynniki niebezpieczne, które w nagły sposób mogą spowodować utratę zdrowia i życia (czynniki mechaniczne, prąd elektryczny, materiały łatwopalne czy grożące wybuchem urządzenia ciśnieniowe); czynniki szkodliwe, które mogą powodować utratę zdrowia lub życia, ale w dłuższym okresie (m.in. hałas, drgania mechaniczne,niska temperatura, wysoka wilgotność powietrza, nieprawidłowe oświetlenie, środki do impregnacji drewna, rozpuszczalniki, dymy asfaltów, pyły); oraz czynniki uciążliwe, które mogą powodować dysfunkcje organizmu pracownika po dłuższym czasie, niekiedy nawet choroby (nienaturalna postawa ciała w trakcie wykonywania pracy, podnoszenie i przenoszenie ciężarów, stres).
Zagrożeń należy także szukać we wszystkich nieprawidłowościach i odchyleniach od normalnej organizacji pracy. Często nieprawidłowości te wynikają z szybkiego tempa pracy oraz krótkich terminów realizacji projektów budowlanych. Budowa jest też miejscem, gdzie każdy z podwykonawców ma swoją wizję pracy, pracowników, własne służby nadzorujące oraz własne i wypożyczone urządzenia. Na każdej budowie panuje więc określona kultura organizacyjna, będąca wypadkową kultur przedsiębiorstw, których pracownicy wykonują prace. Składa się na nią stan warunków i organizacji pracy oraz zachowań pracowników budowy wynikający z przestrzegania przepisów i zasad bhp przez wszystkich uczestników inwestycji budowlanej.
Współczesne procesy budowlane są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i z tego względu pojawiają się nowe zagrożenia. Plac budowy jest miejscem, w którym jest użytkowany cały szereg maszyn, urządzeń i pojazdów budowlanych. Do krajobrazu rozbudowujących się miast polskich wpisały się urządzenia instalowane czasowo na placach budowy, takie jak żurawie wieżowe, dźwigi budowlane czy ruchome podesty. Dostępność i różnorodność tych urządzeń pozwala ludziom zarówno realizować prace na wysokości, jak i przemieszczać ładunki i osoby na stanowiskach pracy. Niestety, wraz ze wzrostem liczby eksploatowanego sprzętu, zwłaszcza mobilnego – rośnie zagrożenie dla pracowników.