OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „GABINET”
4 kwietnia 2025 Sławomir SkulskiMuzeum Historii Kielc, Wydział Sztuki UJK oraz kuratorzy: dr Maciej Zdanowicz i dr Wojciech Domagalski serdecznie zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „GABINET”.
🗓️ 06.04.2025
🕛 12:00
📍 Muzeum Historii Kielc,
ul. Świętego Leonarda 4, 25-303 Kielce
🎫 normalny: 10 zł
🎟️ ulgowy: 7 zł
„Gabinet” to wystawa będąca rezultatem autorskich programów dydaktycznych realizowanych w dwóch pracowniach kształcenia intermedialnego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: Pracowni Struktur Intermedialnych i Mechanizmów Widzenia prowadzonej przez dr. Macieja Zdanowicza, mgr Michalinę Kulpę oraz Pracowni Intermediów dr. Wojciecha Domagalskiego. To również przestrzeń koncepcyjna i symboliczna, w której sztuka staje się narzędziem eksploracji granic percepcji, pamięci, materialności i znaczenia.
Nasze podejście dydaktyczne i artystyczne opiera się na założeniu, że istotą dzieła nie jest jedynie jego wizualna forma, ale przede wszystkim treść, nacechowana symbolicznie, alegorycznie, metaforycznie – często zawieszona między tym, co osobiste, a tym, co wspólnotowe. Studenci i studentki są zapraszani do pracy z pogranicza mediów, w duchu eksperymentu i transmedialności: w zakresie obiektu artystycznego, instalacji, performansu, happeningu, działania in-situ i environmentu. GABINET prezentuje rezultaty tego wieloaspektowego procesu twórczego, skupionego na doświadczeniu – zarówno indywidualnym, jak i społecznym.
W centrum naszych zainteresowań znajduje się przedmiot – jako nośnik pamięci, jako obiekt doświadczony, naznaczony czasem i kontekstem, który poprzez akt artystycznej reartykulacji zyskuje nowe znaczenia. Poprzez modyfikację pierwotnego kontekstu, artyści i artystki poszukują w nim śladów autentyczności, próbując uchwycić bezpośredni związek z rzeczywistością, zanurzenie w jej materialnej, emocjonalnej i historycznej gęstości.
Tytuł wystawy – GABINET – nawiązuje do tradycji gabinetów osobliwości (Wunderkammer), czyli kolekcji przedmiotów osobliwych, rzadkich i znaczących, będących nie tylko demonstracją wiedzy czy ciekawości, ale także formą opowieści o świecie – jego fragmentacji, cudowności i tajemnicy. W tym kontekście, wystawa staje się kapsułą czasu, w której zatrzymane zostają ślady bycia, intencje, mikronarracje i prywatne uniwersa.
Młodzi adepci sztuki korzystają z konwencji kolekcji sztuki – sztuki kolekcji, odwołując się do praktyk takich jak dziennik wizualny, książka artystyczna, archiwum artystyczne, artefakt, mapa mentalna, ikonosfera. Prace te, często na granicy prywatnego zapisu i publicznego komunikatu, podejmują refleksję nad ucieleśnieniem – zarówno w kontekście ciała jako medium ekspresji, jak i przedmiotu jako re-prezentacji obecności. Wystawa GABINET jest zatem propozycją refleksyjnej podróży przez formy współczesnej ekspresji artystycznej, które przekraczają tradycyjne granice mediów, łączą warstwy emocjonalne z konceptualnymi, i pytają o sens tworzenia w świecie naznaczonym kryzysem linearnego czasu, logiki archiwum i trwałości materii.
OSOBY UCZESTNICZĄCE W WYSTAWIE „GABINET”:
👉🏻Pracownia struktur intermedialnych i mechanizmów widzenia
dr. Macieja Zdanowicza i mgr. Michaliny Kulpy-Piwowarczyk:
Natalia Bafia
Konrad Białacki
Radosław Boszczyk
Erwin Curyl
Klaudia Domagała
Weronika Grygiel
Michał Jamioł
Wiktoria Kasprzycka
Kinga Klimek
Kamila Król
Karolina Kulczycka
Michalina Kulpa-Piwowarczyk
Natalia Kwiecień
Elżbieta Nowak
Ilona Oczkowicz
Aleksandra Pawelec
Barbara Podgórska
Bronisława Ryś
Patrycja Sieradzka
Agata Tusień
Szymon Uberman
Klaudia Wieczorek
Estera Wrona
Katarzyna Zawisza
👉🏻Pracownia intermediów dr. Wojciecha Domagalskiego:
Damian Bisikiewicz
Olesia Bondarenko
Oliwia Horyń
Julia Kacperek
Rozalia Kozub
Weronika Maj
Natalia Piróg
Iryna Porada
Aleksander Raus
Amelia Rutkowska
Mykhailo Shandruk
Agnieszka Strząbała
Małgorzata Strzępka
Mateusz Sztejnbis
Aleksandra Śliwińska
Jan Witkowski
GABINET
Wystawa Pracowni struktur intermedialnych i mechanizmów widzenia dr. Macieja Zdanowicza i mgr. Michaliny Kulpy-Piwowarczyk oraz Pracowni intermediów dr. Wojciecha Domagalskiego Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
wystawa czynna: 29.03- 13.04.2025
Muzeum Historii Kielc
ul. Świętego Leonarda 4
25-303 Kielce