Wydział Sztuki - Szymon Szymankiewicz. Awantura na zabawie

Szymon Szymankiewicz. Awantura na zabawie

Plakaty Szymankiewicza znamy dobrze z wystaw organizowanych przez Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: „Generacja 2.0 Co nam pozostało po Polskiej Szkole Plakatu?” (2021) oraz „Życzymy Państwu przyjemnej podróży” (2023). Teraz na twórczość Szymankiewicza robimy zoom i pokazujemy Go! Państwu bliżej, dokładniej, uważniej, już nie w gąszczu plakatowych różnorodności.
Doktor Szymon Szymankiewicz, adiunkt Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu przybywa do Kielc ze swoją indywidualną wystawą „Awantura na zabawie”, która jest częścią jego sporego, nieprzerwanego, wciąż trwającego plakatowego tourne po Polsce, świadczącego o wielkim zainteresowaniu tą mocną formą plakatowej wypowiedzi.

Nie będę pisał, bo to wszyscy wiemy: prace Szymankiewicza były pokazywane na wystawach i przeglądach w Europie, Azji i obu Amerykach, a na swoim koncie ma liczne wyróżnienia i nagrody, dzięki którym Świat dokładnie wie, co słychać w Polsce, bo ten plakat, niczym Radio Wolna Europa w czasach kryzysu był przekaźnikiem naszych prawd i bolączek, w odróżnieniu od polskiego radia i polskiej telewizji.
Tak, Szymankiewicz jest rozpoznawalny. Jego prace cechuje minimalizm, zdarza mu się rebrending znanych symboli, robi to uniwersalnie, wyraziście, bez słów, nie estetyzując formy. Obywatel Szymankiewicz wybebesza i ujawnia bolączki życia społecznego i politycznego, światopoglądowych, polskopoglądowych sporów i podziałów.

Po wyborach parlamentarnych 2023 myślałem, że Szymankiewicz przejdzie na wcześniejszą emeryturę, o, jak bardzo się myliłem. Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego oraz cały czas nierealizowane, lekceważone „konkrety” m.in. ustawa o związkach partnerskich, sprawiają, że Szymankiewicz jest cały czas (bardzo) potrzebny, by „trąbić” i przypominać: nie bądźcie obojętni!
Szymankiewicz- Zorro polskiego plakatu z pełną mocą komunikuje, to, z czego nie każda osoba zdaje sobie sprawę: faszyzmy, rasizmy, antysemityzmy, homofobie, fobie, autorytaryzmy to przemoc i zło, kropka

Szymon Szymankiewicz. Awantura na zabawie
Galeria Level 1,
Centrum Sztuki ArtLAB