Wydział Sztuki - Maciej Zdanowicz „Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu”

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Maciej Zdanowicz „Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu”

Muzeum Historii Kielc
Termin wystawy: 13.09.2023 do 30.09.2023

Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu 

 

miasto – ruch
miasto – bycie
miasto – czucie
miasto – świadomość

miasto i ja

dotykanie miasta
słuchanie miasta
oswajanie miasta
odkrywanie miasta
odkrywanie siebie

Maciej Zdanowicz, No Signal no. 3 (2023), 70×100, obraz cyfrowy

Kinestezja to stan organicznej świadomości ciała, polegający na dynamicznym wglądzie, czuciu – dotyku najdrobniejszego fragmentu ciała. Kinestezja to stan balansu, pozwalającego na odczucie autentycznego siebie – w konkretnym czasie i miejscu.

Wystawa w Muzeum Historii Kielc jest próbą wejrzenia w czasoprzestrzeń miasta taką jaka jest, w jaki może być bezpośrednio doświadczania. Bez upiększenia, aktu kadrowania, stylizacji skupiając się tylko i wyłącznie na tu i teraz, konkretnej chwili i miejscu, lub miejscach aktualnie odwiedzanych. Niemal mechanicznie, niekontrolowanie czyniona dokumentacja fotograficzna, wraz z rejestracją dźwięków miasta i podążaniem w nikomu, nawet mnie nie znanemu kierunkowi splata się w opowieść o przypadkowo zatrzymanym sprzężeniu subtelnych odczuć, jakości. Przedziwna czasoprzestrzeń uchwycona w cyklu grafik, filmie poświęcona jest momentom stanom, obrazom, dźwiękom, którym nie poświęcamy zbytniej uwagi, towarzyszącym nam codziennie, znieczulonym rutynowymi czynnościami. To również portret miasta, uchwycony z perspektywy flanera, podążającego w oderwaniu od pogoni, być może poszukującego w tym akcie zwykłego powrotu do siebie.

Maciej Zdanowicz (ur. 1982 r.) to artysta intermedialny, teoretyk sztuki i kurator projektów artystycznych, którego działalność osadzona jest w refleksji nad zagadnieniem integracji zmysłowej człowieka, uniwersalnego wymiaru sztuki w aspekcie jej multisensoryczności. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Bogusława Balickiego oraz prof. Romany Hałat. W 2015 r. obronił dyplom doktora sztuki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2016 r. jest adiunktem na Wydziale Sztuki UJK w Kielcach, prowadząc m.in. autorską pracownię struktur intermedialnych i mechanizmów widzenia. Aktywnie uczestniczy w krajowym, międzynarodowym życiu artystycznym oraz naukowym, realizując m.in. projekty kuratorskie wystaw, działań w przestrzeni publicznej, wyróżnianych również przez zagraniczne gremia (w 2020 r. i 2022 r. laureat naborów projektów kuratorskich organizowanych przez Southern Graphic Council International przy Kennesaw State University, Stany Zjednoczone). Od 2023 r. jest ekspertem zewnętrznym Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej, biorąc czynny udział m.in. w ocenie, ewaluacji projektów programu Europa Kreatywna. W 2018 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach. Wykłada gościnnie w Bułgarii, Chinach, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie. Członek międzynarodowego zespołu redakcyjnego pisma naukowego „Visual Studies”, wydawanego przez Uniwersytet Św. Cyryla i Św. Metodego w Veliko Tarnovo (Bułgaria), a także członek Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA, ATINER Athens Institute for Education and Research, SGC International. Aktywnie pracuje na rzecz rozwoju życia kulturalno-artystycznego Kielc, koordynując projekt kandydatury miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Skip to content