Instytut Sztuk Wizualnych
DYREKCJA JEDNOSTKI
dr hab. Teresa Ślusarek, prof. UJK – Dyrektor
e-mail: teresa.slusarek@ujk.edu.pl
pokój nr 211
dr hab. Anna Miarka, prof. UJK – z-ca dyrektora ds. kształcenia
e-mail: amiarka@ujk.edu.pl
pokój nr 211
dr Wojciech Domagalski – z-ca dyrektora ds. artystycznych
e-mail: wdomagalski@ujk.edu.pl
pokój nr 211
Sekretariat Instytutu Sztuk Wizualnych
mgr Ewa Starz
e-mail: iep@ujk.edu.pl, ewa.starz@ujk.edu.pl
tel. 41 349 66 51
pokój nr 211
prof. dr hab. Małgorzata Bielecka
prof. dr hab. Urszula Ślusarczyk
dr hab. Henryk Królikowski, prof. UJK
dr hab. Anna Miarka, prof. UJK
dr hab. Jowita Mormul, prof. UJK
dr hab. Paweł Opaliński, prof. UJK
dr hab. Henryk Sikora, prof. UJK
dr hab. Magdalena Szplit-Królikowska, prof. UJK
dr hab. Teresa Ślusarek, prof. UJK
dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK
dr Wojciech Domagalski, adiunkt
mgr Dominika Janicka, asystent
Istotne tło dla historii działalności badawczo-artystycznej i dydaktycznej Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach stanowi przeszłość kulturowa regionu świętokrzyskiego, m.in. działalność w tutejszych plenerach wybitnych polskich malarzy XIX w. (m.in.. A. Brygierskiego, R. Radziewicza, J. Brandta, A. Kędzierskiego, J. Szermentowskiego, W. Maleckiego). Późniejsze środowisko artystów doprowadziło do powstania w 1945 r. Wojewódzkiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Kielcach (przekształconej w 1949 r. w Państwowe Liceum Technik Plastycznych). Coraz liczniej podejmująca kształcenie artystyczne młodzież, oczekiwała oferty edukacyjnej również na poziomie studiów wyższych.
W 1989 r. w ramach ówczesnego Wydziału Pedagogicznego WSP im. Jana Kochanowskiego utworzono Zakład Wychowania Estetycznego, którego celem była organizacja kształcenia i badanie wpływu sztuki na procesy wychowawcze. Konsekwentna współpraca kilkuosobowego zespołu z dr. Czesławą Gierak (później profesorem Akademii Świętokrzyskiej) na czele, szybko przyniosła widoczne efekty, owocując licznymi publikacjami naukowymi, znaczącą działalnością artystyczną pracowników, przynosząc dynamiczny rozwój kadrowy, stanowiąc trzon organizacyjny i zaplecze kadrowe kierunku Pedagogika z plastyką.
W 1995 r. jednostka została przekształcona w Zakład Wychowania Estetycznego i Kształcenia Plastycznego, osadzona w strukturze Instytutu Edukacji Wczesnoszkolnej i przeniesiona do samodzielnego budynku przy ul. Okrężnej 4.
Dn. 20.06.2000 r., na mocy Uchwały Senatu Uczelni został utworzony Instytut Edukacji Plastycznej, w skład którego weszły: Zakład Historii Sztuki i Estetyki (z pracowniami: historii sztuki i estetyki, kultury języka i integracji sztuk, metodyki edukacji plastycznej i praktyk pedagogicznych) i Zakład Kształcenia Plastycznego (z pracowniami: malarstwa, rzeźby, grafiki warsztatowej, struktur wizualnych). Intensywnie rozwijano działalność w zakresie organizacji wystaw, plenerów stymulujących indywidualny rozwój artystyczny pracowników, a także kształcenie na kierunku Pedagogika z plastyką, w systemie studiów dziennych i zaocznych oraz ramach różnych form studiów podyplomowych. W 1999 r. uruchomiono kierunek Wychowanie plastyczne, który w 2000 r. przemianowano na Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, stopniowo zastępując dotychczasową Pedagogikę z plastyką. Konsekwencją zmian był nowy program studiów akcentujący kształcenie artystyczne, ze skutkiem powołania specjalności w zakresie malarstwa, rzeźby i grafiki, procesem dyplomowania obejmującym przygotowanie pracy teoretycznej i praktycznej w dowolnie wybranej przez studenta pracowni artystycznej. Absolwenci kierunku otrzymali prawo do tytułu magistra sztuki. Wszystko to znalazło to odbicie we wzroście atrakcyjności studiów.
Ważnym wydarzeniem w historii jednostki było powstanie w 2002 r. Akademickiej Galerii Sztuki, która w latach 2008-2021 funkcjonowała pod nazwą Galeria XS. Inicjatywa ta szybko stała się znanym do społeczności lokalnej miejscem nie tylko bezpośrednich obserwacji zmieniających się tendencji w sztuce współczesnej, ale i twórczych dyskusji, konfrontacji różnorodnych koncepcji artystycznych. Prowadząc ożywioną działalność wystawienniczą do dzisiaj, pełni trudną do przecenienia rolę w bieżącym obserwowaniu złożonych procesów w relacji: twórca – odbiorca.
Kolejne przeniesienie siedziby IEP miało miejsce w końcu roku ak. 2003/2004 do 3-kondygnacyjnego budynku dawnej szkoły zawodowej, dostosowanego do podstawowych potrzeb kształcenia plastycznego. Powstały pracownie rzeźby, rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej, multimediów i aula wykładowa. Ewolucji ulegała także struktura organizacyjna jednostki – powołano – Zakład Rysunku (kierownik: prof. Władysław Szczepański), Zakład Grafiki (kierownik: przew. kw. II st. Tomasz Sikorski, prof. AŚ.), Zakład Malarstwa (kierownik: prof. Ewa Pełka), Zakład Rzeźby (kierownik: przew. kw. st. Halina Stawowy-Dombrowska, prof. AŚ). Utworzenie nowych zakładów możliwe było dzięki systematycznemu rozwoju kadry.
W 2005 r. zainaugurował działalność Instytut Sztuk Pięknych. Fakt ten stał się, ukoronowaniem wieloletnich dążeń artystów-pedagogów związanych z Wydziałem Pedagogicznym i Artystycznym.
W 2007 r. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych w oparciu o działalność badawczo-artystyczną i dydaktyczną kadry ISP przyznała Radzie WPiA uprawnienia do nadawania stopnia doktora sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych, czego konsekwencją były uruchomione 01.10.2012 r. studia doktoranckie w dyscyplinie sztuki piękne.
W 2010 r. w ramach jednostki uruchomiono kierunek Wzornictwo, którego powstanie było wynikiem współpracy Uczelni z Urzędem Miasta w Kielcach i lokalnymi instytucjami, m.in. Kieleckim Parkiem Technologicznym.
Wraz z reorganizacją Uczelni, z dniem 1 listopada 2019 r. powołano Wydział Sztuki, w skład którego wchodzą wyodrębnione z wcześniej funkcjonującego Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego i pod zmienioną nazwą: Instytut Sztuk Wizualnych i Katedra Muzyki. Decyzja o powstaniu jednostki wiąże się z koniecznością zapewnienia autonomii organizacji kształcenia na kierunkach artystycznych w dyscyplinach sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz sztuki muzyczne, sprzyjających warunków do ich rozwoju. Z kolei w latach 2020-2021 na poziomie Uczelni podjęto decyzje odnośnie budowy nowej siedziby, zapewniającej pełne profesjonalne warunki do kształcenia w obszarze sztuk plastycznych, wzornictwa i muzyki, której lokalizację zaplanowano na terenie kampusu UJK.
W 2022 roku Instytut Sztuk Wizualnych uzyskał w trakcie ewaluacji jedną z najwyższych kategorii naukowych A w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych sprawdzający jakość badań prowadzonych w Polsce dokonał oceny parametrycznej dokonań z obszaru sztuki pracowników Instytutu uznając ich jakość i rangę za znaczące dla rozwoju dyscypliny. Efektem przeprowadzonej przez KEJN oceny było nadanie naszej jednostce kategorii, która przekłada się m.in. na finansowanie otrzymywane z MNiSW.
Instytut Sztuk Wizualnych uzyskał pełne uprawnienia akademickiego do nadawania stopni: doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
W roku akademickim 2023/2024 została po raz pierwszy powołana w Szkole Doktorskiej UJK sekcja sztuki, w ramach której prowadzone jest kształcenie w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz dyscyplinie sztuki muzyczne.
Rozwój Instytutu wiąże się również z poszerzaniem oferty dydaktycznej dostosowanej do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Wysiłkiem kadry oraz zaangażowaniem Interesariuszy i studentów w 2023 roku powołano trzy nowe kierunki studiów o profilu ogólnoakademickim: Design studia I stopnia, Design społeczny studia II stopnia oraz jednolite studia magisterskie Grafika.
Skład Rady Naukowej Instytutu Sztuk Wizualnych
- prof. dr hab. Małgorzata Bielecka
- prof. dr hab. Urszula Ślusarczyk
- dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK
- dr hab. Magdalena Szplit-Królikowska, prof. UJK
- dr hab. Jowita Mormul, prof. UJK
- dr hab. Teresa Ślusarek, prof. UJK
- dr hab. Henryk Królikowski, prof. UJK
- dr hab. Henryk Sikora, prof. UJK
- dr hab. Paweł Opaliński, prof. UJK
- dr Maciej Zdanowicz
- dr Wojciech Domagalski
Dyscyplina Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ewaluacji dorobku naukowego i artystycznego za lata 2017-2021 decyzją Ministra Edukacji i Nauki uzyskała prestiżową kategorię A.
→ Działalność statutowa – Projekty badawcze w latach 2017-2020