Wydział Sztuki - dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK

dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK

e-mail: kziolowicz@ujk.edu.pl

tel. +41 349 66 90 (Sekretariat Dziekana)

Katarzyna Ziołowicz, artysta plastyk tworząca w obszarze rysunku, ceramiki, a także pedagog specjalizujący się edukacji estetycznej i regionalnej. Absolwentka Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (dzisiejszego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie), gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni ceramiki adi. Anny Stawiarskiej. W 2015 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom doktora w zakresie pedagogiki obroniła w roku 2007 w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie. Od 1999 roku związana jest z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie w latach 2017-2020 pełniła funkcję dyrektora, a od 2020 r. jest dziekanem nowo utworzonego Wydziału Sztuki. Artystka jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. w Busku-Zdroju, Kielcach, Krakowie, Puławach, Sandomierzu, Tarnowie, ale również Kamieńcu Podolskim, Równym, Warszawie, Winnicy na Ukrainie, słowackich Koszycach. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, przede wszystkim rysunkowych, istotnych dla tej dziedziny sztuki krajowych i zagranicznych przeglądów. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria Domu Środowisk Twórczych Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach w 43. Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2020, wyróżnienia w 10th International Drawing Biennale, Melbeurn (Australia) 2019, II nagrody w 6Th International Drawing Biennale, Melbeurn 2011, nagrody zbiorowej dla Narodowej Kolekcji Polskiej World Gallery of Art On Paper Drawings, Skopje (Macedonia) 2010. Jej dorobek tworzą nie tylko prace artystyczne, ale również publikacje o charakterze naukowym i krytycznym, w tym redakcyjne monografii zbiorowych. Uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, naukowo-artystycznych włączając się w dyskurs w obszarze edukacji artystycznej. Członkini Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu kieleckiego, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatury w Kielcach, aktywnie pracująca na rzecz aktywizacji życia artystycznego Kielc, regionu świętokrzyskiego, w tym kandydatury Kielc do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W 2021 roku uzyskała tytuł Wykładowcy Roku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przyznany przez studentów Uczelni oraz Osobowości Roku Województwa Świętokrzyskiego w kategorii Nauka w roku 2020, plebiscycie organizowanym przez Polską Press Grupę.

Kierunki działalności badawczo-artystycznej:

1. Rysunek jako rudymentarna, pierwotna forma działalności twórczej człowieka. Poszerzone rozumienie medium rysunkowego w jego rozciągłości intermedialnej, relacji do innych dyscyplin artystycznych, w tym grafiki. Rysunek i grafiki wobec pojęcia haptyczności poszerzonej.
  2. Przestrzeń symboliczna człowieka. Archetypy i ich znaczenia pierwotne. Symbol, alegoria, metafora a struktura dzieła sztuki – środki wyrazu artystycznego wobec treści, znaczeń.
  3. Współczesna edukacja estetyczna w wymiarze teoretycznym i praktycznym.

Działalność dydaktyczna:

1. Kształcenie na kierunkach Sztuki plastyczne i Wzornictwo w obszarze podstaw rysunku, rysunku studyjnego, ale również prowadzenie proseminariów i seminariów przygotowujących do opracowania przez studentów części teoretycznej pracy dyplomowej (dotyczy kierunku Sztuki plastyczne) oraz opisów pracy dyplomowej (dotyczy kierunku Wzornictwo).

Kwadrat w kwadracie, 2012, technika własna (rysunek, druk pusty), 100×70
Struktury efemeryczne XIII, 2011, technika własna (rysunek, druk pusty), 100×70
Krzyżujące się wymiary, 2014, technika własna (rysunek, druk pusty), 100×70

Wybór najważniejszych publikacji naukowych:

2011 Współczesna edukacja estetyczna. Teoria i praktyka, red. K. Ziołowicz/ J. Sztejnbis Zdyb, Kielce 2011

2011 Ceramika jako forma arteterapii [w:] Arteterapia. Od rozważań nad teoria do zastosowań praktycznych, red. W. Karolak/ B. Kaczorowska, Łódź 2011, ss. 335-345

2011 Funkcje edukacji regionalnej w gimnazjum w oparciu o badania regionu świętokrzyskiego [w:] Świętokrzyskie sercem Polski, red. A. Dąbrowski/ B. Dworak/ J. Jadach/ A. Tyszka/ S. A. Wisłocki pod kier. M. A. Zarębskiego, Zagnańsk-Kielce 2011, ss.149-158

2010 Edukacja plastyczna według Nowej Podstawy Programowej – dylematy i wyzwania [w:[ Współczesna edukacja kulturowa- oblicza, przemiany, perspektywy, red. A. Roguska / M. Danielak-Chomać, Siedlce 2010, ss. 235-245

2010 Educational-artistic project „My Passion” as an element of acquisition of key competencies by Fine Arts Institute students at the JKU [w:] Tradicion and new practices in art education, red M. Bielecka, Kielce 2010, ss.127-139

2010 Współczesne aspekty kształcenia estetycznego w zakresie edukacji plastycznej dzieci i młodzieży [w:] Studia Artystyczne Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego, red. K. Rogozińska, t. 6, Kielce 2010, ss.131-137

2005 M. Świeca / K. Ziołowicz, Regionalne projekty edukacyjne. Materiały dla nauczycieli i studentów, Kielce 2005