Wydział Sztuki - Konferencja Artystyczno-Naukowa „Doświadczanie nowoczesności. Między utopią a antyutopią”, 20.03.2024 r. (online)

Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ma zaszczyt zaprosić badaczy, artystów do udziału w Konferencji Artystyczno-Naukowej „Doświadczanie nowoczesności. Między utopią a antyutopią” / International Art and Science Conference „Experiencing Modernity: Between utopia and anti-utopia”, która odbędzie się dn. 20 marca 2024 r. Inicjatywa wynika z kontynuacji projektu zapoczątkowanego we wrześniu 2022 r., polegającego na twórczej recepcji dziedzictwa modernistycznego w sztuce. Odbywająca się tamtego czasu międzynarodowa rezydencja artystyczna w budynku dawnego domu społecznego, a dziś Parku Kultury w Starachowicach, stała się punktem wyjścia do działań zaproszonych twórców intermedialnych z Polski, Słowacji i Ukrainy. Powstałe z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych mediów, takich jak malarstwo, ale i instalacji, sztuki environment, multimediów, form performatywnych interwencje symbiotycznie związały się z funkcjonalnymi wnętrzami, elementami architektury art déco i socrealizmu. Efekty tego spotkania, podjęte refleksje zobowiązują nas do poszukiwania ciągu dalszego, wypracowania szerszego zakresu prac, m.in. na podstawie interdyscyplinarnej współpracy z reprezentantami innych dziedzin, dyscyplin nauki, sztuki, wzornictwa. Zaplanowane wydarzenia staną się okazją do zaprezentowania dorobku artystycznego wcześniej wspomnianej rezydencji artystycznej, poszerzonego, o koncepcje kolejnych zaproszonych artystów, jak również podjęcia dyskusji w ramach zaplanowanych paneli konferencyjnych.

Nowoczesność (w języku angielskim modernity) odnosi się do okresu rozwoju społecznego, kulturalnego i technologicznego, obejmującego II poł. XIX oraz I poł. XX. To czas, w którym człowiek kreuje perspektywy rozwoju, opierając się na przekonaniu, o sile racjonalizmu, indywidualizmu. Wyrażane w różnych obszarach wizje postępu, idealnego społeczeństwa, miast i wsi, organizacji życia rozpalały nadzieje, wyobrażenia, inspirując do współdziałania, o lepsze jutro. Snucie utopijnych perspektyw wolnych od wad i niesprawiedliwości stanowiło narzędzie krytyki sytuacji społecznej, jako inspirację do zmiany. Nierzadko działo się tak w przeciwieństwie do rzeczywistości. Charakterystyczny dla tamtego czasu radykalizm, czarno-białe postrzeganie rzeczywistości, ślepa wiara w zdefiniowane założenia w konsekwencji prowadziły do odwrotności intencji, pogłębiając niekorzystne procesy destrukcji i sprzyjając postępującym totalitaryzmom.

Program wystąpień:

09.00-09.20 oficjalne przywitanie uczestników konferencji

09.20-09.40 dr hab. Cezary Wąs (Uniwersytet Wrocławski), Modernistyczne osiedle Pruitt-Igoe w St. Louis. Studium przypadku przejścia od zrealizowanej utopii do krytycznej dystopii oraz aktualny stan dyskursu

09.40-10.00 dr hab. Małgorzata Kaczmarska (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Przypadek Gibellina Nuova. Dramatyczny rozdźwięk pomiędzy piękną ideą a rezultatem

10.00-10.20 mgr Katarina Balunova (Akademia Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Słowacja), Building an Ambivalent Dream

10.20-10.40 Szymon Uberman (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Fabryka jako czynnik miastotwórczy i kulturotwórczy na przykładzie FSA Autosan w Sanoku

10.40-11.00 dyskusja

11.00-11.20 przerwa

11.20-11.40 dr Marek Błaszczyk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Egzystencjalna krytyka nowoczesności

11.40-12.00 dr Rafał Kuczyński (Uniwersytet w Białymstoku), Between The Real And The Imaginary. The Truth Behind Linear Perspective

12.00-12.20 dr Maciej Zdanowicz (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Oko modernistyczne. Dyscyplina widzenia w koncepcjach wybranych artystów I poł. XX w.: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, Wacław Szpakowski,

12.20-12.40 mgr Michalina Kulpa (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Sztuka fotomontażu I poł. XX w. w aspekcie koncepcji społeczeństwa zmęczenia Byung-Chul Han’a na wybranych przykładach.

12.40-13.00 dyskusja

13.00-13.20 przerwa

13.20-13.40 dr Karolina Wierel (Uniwersytet w Białymstoku), Dystopijne narracje o dzikim zachodzie – dekolonizacja wyobraźni w wybranych filmach i serialach telewizyjnych i streamingach

13.40-14.00 mgr Stanisław Kamiński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Gilroy, Le Guin, Fisher – utopijna twórczość wobec wyzwań katastrofy klimatycznej

14.00-14.20 dr hab. Jowita Mormul (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Przeszłość nie jest już taka jak kiedyś.

14.20-14.40 mgr Jakub Maciejczyk (Uniwersytet Rzeszowski), Dialog nowoczesności ze współczesnością, w którym AI pełni rolę interlokutorów

14.40-15.00 dyskusja

15.00-15.20 zamknięcie obrad konferencyjnych

Link do spotkania konferencyjnego: