Wydział Sztuki - III Ogólnopolska Konferencja „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła. Sztuka fotografii – fotografia w sztuce”

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

III Ogólnopolska Konferencja „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła. Sztuka fotografii – fotografia w sztuce”

III Ogólnopolska Konferencja „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła. Sztuka fotografii – fotografia w sztuce”, zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Instytutu Sztuk Wizualnych UJK i Muzeum Historii Kielc, odbędzie się w tym roku pod hasłem „Sztuka fotografii – fotografia w sztuce”.

Tytuł konferencji nawiązuje do treści artykułu jednego z pierwszych fotografów i autora pierwszego poradnika fotograficznego, Maksymiliana Strasza. Jako kielecki inżynier gubernialny w latach 1837-1844, wykonywał on swoje pierwsze próby tworzenia zdjęć technikami dagerotypii i talbotypii właśnie w Kielcach. Koło Naukowe Instytutu Sztuk Wizualnych honoruje w ten sposób pioniera polskiej fotografii i jego powiązania z naszym miastem. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Instytutu Sztuk Wizualnych UJK wraz z dr Arkadiuszem Sędkiem tworzą obrazy za pomocą dawnych technik fotograficznych, nawiązując do piktoralizmu (nurtu artystycznej fotografii z przełomu XIX i XX wieku).

Cykliczna Konferencja „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła” jest prezentacją badań i poszukiwań artystycznych członków Koła Naukowego.

Program konferencji:

12:45 – Otwarcie
12:50 – Julia Kacperek, Sztuka tatuażu
13:05 – Oliwia Horyń, Spełnione i niespełnione marzenia. Co stoi na drodze sukcesu
13:20 – Aldona Wójcicka, Czas i degradacja
13:35 – Mateusz Sztejnbis, Emocje zatrzymane w kadrze
13:50 – 14:10 dr Radosław Szmatoła, Włodzimierz Stańczyk i kino mówione z Kielc

14:10-14:30 przerwa kawowa

14:30 – Tomasz Sobecki, Zdejmowanie i kreacja obrazu tworzonego światłem
14:45 – Martyna Wenda, Wobec innego: kulturowy dialog twórcy z „Innym”
15:00 – Julia Goska, Naświetlone satyny i tiule. O fotografii modowej XX wieku.
15:15 – Kinga Milcarz, Granice sztuki
15:30 – Krzysztof Myśliński, Fotografia patriotyczna – patriotyzm fotografii
15:45 – dyskusja i zakończenie konferencji.

Konferencji towarzyszą wydarzenia:

Czwartek, 23 listopada, godz. 17:00

Otwarcie wystawy prac studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pt. “Senne wizje John-a Herschela”.
John Frederick William Herschel prowadził badania w dziedzinie fizyki, chemii oraz astronomii. Interesował się także optyką, co doprowadziło go do odkryć w zakresie rodzącej się wówczas fotografii. Wprowadził takie terminy jak: negatyw, pozytyw i przede wszystkim samą nazwę dziedziny – fotografia. Jest twórcą techniki cyjanotypii. Tytuł wystawy „Senne wizje” nawiązuje do jego rzekomego odkrycia życia na księżycu.

LINK DO WYDARZENIA:
https://www.facebook.com/events/722556595949975/?ref=newsfeed

Sobota, 25 listopada godz. 12:45

Warsztaty fotograficzne „Fotogram w technice cyjanotypii”.
Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie, pod okiem prowadzącego zrealizować indywidualny obraz fotograficzny. Na zakończenie odbędzie się ekspozycja wykonanych fotografii oraz dyskusja na ich temat.
Warsztaty poprowadzą wykładowcy i studenci Instytutu Sztuk Wizualnych UJK. Zgłoszenia udziału w warsztatach: rezerwacja@mhki.kielce.eu lub telefonicznie 41 340 55 27.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Skip to content