Wydział Sztuki - III Konkurs Sztuki z cyklu Nowe Sytuacje pod tytułem Uchwycenia

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

III Konkurs Sztuki z cyklu Nowe Sytuacje pod tytułem Uchwycenia

 

„Czymś wielkim jest trzymać swą duszę na końcu języka, gotową do drogi…”
Seneka

III Konkurs Sztuki z cyklu Nowe Sytuacje jest otwartym konkursem ogólnopolskim skierowanym do studentów IV i V roku oraz absolwentów kierunków artystycznych szkól wyższych do 45 roku życia.

Celem konkursu, tak jak poprzednich jest prezentacja postaw artystycznych wobec zarówno otaczającej jak i odczuwanej rzeczywistości, których wyrazem będą prace wykonane w różnych technikach.

Otwarta na różnorodne media formuła uczestnictwa ograniczona jest jedynie tegorocznym wiodącym tematem UCHWYCENIA.

W księdze VI Rozmyślań Marek Aureliusz napisał:

„Patrz w głąb rzeczy. A żadnej sprawy ani jakość właściwa, ani wartość niech nie uchodzi twej uwagi” i dalej „Należy zdefiniować i opisać przedmiot, którego obraz (phantasia) pojawia się w świadomości tak by można go widzieć oddzielnie, takim, jakim on jest w swej istocie, nagi, w całości i ze wszystkich stron, i by można było go sobie nazwać, nazywając zarazem elementy, z których jest złożony i na które się rozłoży. Nic bowiem w równym stopniu nie czyni duszy wielką, jak zdolność oceniania za pomocą tej metody i prawdy, każdego przedmiotu, z którym stykamy się w życiu i to postrzeganie go zawsze w taki sposób, aby jednocześnie móc oszacować, jaką korzyść niesie on dla wszechświata…”

Kryzys wartości, brak autorytetów, ambiwalencja pojęć, szum informacyjny to pojęcia współczesności…Poprzez sztukę poszukujemy zawsze prawdy, znajdujemy nowe pojęcia, nowe słowa, nowe horyzonty, nowe spojrzenia i uchwycenia…

Niech Dzisiaj sztuka Wasza stanie się świadomym chwytaniem tego co prawdziwe i ubieraniem tego w swoistą formę i kolor.

Niech będzie Waszym nowym słowem w chaosie dnia.

Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 prace (mogą być wieloelementowe) odpowiadające na temat tegorocznej edycji.

Wszystkie wyróżnione prace będą prezentowane podczas wernisażu i na wystawie w Galerii w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną ufundowaną przez Fundację Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych „iki”.

Szczegóły Konkursu opisane są w Regulaminie Konkursu (do pobrania poniżej wraz z Kartą Zgłoszenia).
Więcej informacji można uzyskać drogą mailową: fundacja.iki.konkurs@gmail.com.

 

Pliki do pobrania / Załączniki:

Regulamin Konkursu
Karta zgłoszeniowa

 

Skip to content