Dni Jakości Kształcenia na UJK 2025
9 maja 2025 Sławomir SkulskiSzczegółowy program Dni Jakości Kształcenia
PROGRAM
DZIEŃ JAKOŚCI KSZTAŁCENIA
EDUWIZJA: jakość, równość, dostępność
(wyciąg dotyczący Wydziału Sztuki)
27.05.2025
Wydział Sztuki, Instytut Sztuk Wizualnych,
ul. Podklasztorna 117, Kielce
10:00–11:00 / sala 13
WYKŁAD: „Archifeminizm od kuchni”
Prowadzenie: mgr inż. Dominika Janicka
„Archifeminizm od kuchni” to wykład, który zgłębia zjawisko architektury i projektowania
z perspektywy feministycznej. Dominika Janicka skupi się na analizie, jak przestrzenie, które codziennie zamieszkujemy, w których pracujemy i odpoczywamy, mogą być kształtowane przez kwestie związane z płcią, władzą i równouprawnieniem, prześledzi, jak architektura może odzwierciedlać historyczne i współczesne nierówności, a także jak feministyczny punkt widzenia może zrewolucjonizować podejście do przestrzeni, które projektujemy i w których żyjemy.
10:00-12:00 / sala 209
ZAJĘCIA rysunkowe
Prowadzenie: dr Alicja Wieczorek
Tematem zaplanowanego ćwiczenia będzie martwa natura. Uczestnicy spotkania, na formacie 50x70cm, zmierzą się z układem przedmiotów ustawionych w przestrzeni pracowni i “wezmą na warsztat” najważniejsze cechy proponowanej kompozycji.
>Materiały dla uczestników zajęć będą dostępne na miejscu.
*Maksymalna liczba uczestników: grupa do 10 osób
11:00–12:00 / (spotkanie: parter, przy portierni)
OPROWADZANIE po Instytucie Sztuk Wizualnych przez grupę studencką UJK
12:00–13:30 / sala 205
WARSZTAT: “Upcycling odzieżowy – stwórz unikatową garderobę”
Prowadzenie: dr Dominika Starz
Podczas warsztatu uczestnicy przekształcą stare ubrania w zupełnie nowe, kreatywne projekty. To świetna okazja do nadania drugiego życia odzieży i stworzenia własnej, niepowtarzalnej garderoby. Możliwe będzie wykorzystanie resztek materiałów, niepotrzebnych ubrań jako bazy do stworzenia nowych projektów, modyfikacja i ozdabianie odzieży za pomocą aplikacji, farb do tkanin i haftu oraz pracy na ubraniowych odpadach, które mają drobne uszkodzenia, ale wciąż nadają się do dalszego użytkowania.
>Materiały dla uczestników zajęć będą dostępne na miejscu.
*Maksymalna liczba uczestników: grupa do 10 osób
12:00 – 15:00 / sala 13
WYKŁAD Z ELEMENTAMI WARSZTATÓW: Game design – projektowanie gier
Prowadzenie: dr Jakub Matys
Warsztat demonstruje jak krok po kroku stworzyć prostą grę typu „Floppy Birds” z użyciem programów Unity i Blender 3D.
Warsztaty praktyczne poprzedzone zostaną wykładem z ogólnego procesu projektowania gier komputerowych: „Game design – od konceptu do realizacji”.
*Maksymalna liczba uczestników: grupa do 6 osób
*Zapisy na warsztaty oraz zajęcia przyjmuje mgr Ewa Starz (Sekretariat Instytutu Sztuk Wizualnych) pod numerem telefonu: 41 349 66 51 oraz adresem e-mail: isw@ujk.edu.pl
Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi,
ul. Świętokrzyska 59/A, Nowa Słupia
10:00–13:00
WARSZTATY CERAMICZNE w ramach międzynarodowego projektu „Synergia Tradycji Designu”, pilotowanego przez Wydział Sztuki UJK w Kielcach we współpracy z Gminnym Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, Miastem i Gminą Nowa Słupia, a także Lwowską Narodową Akademią Sztuki (Ukraina), Uniwersytetem Św. Cyryla i Św. Metodego
w Veliko Tarnovo (Bułgaria), Dnieprzańskim Koledżem Artystycznym (Ukraina).
Projekt realizowany jest w ramach oficjalnego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji
w Unii Europejskiej. Ceramiczne warsztaty mobilne świętokrzyskich tradycji rzemiosła ludowego we współczesnym designie otwarte są dla wszystkich chętnych, w tym społeczności lokalnej.
15:00–20:00
PANEL DYSKUSYJNY: Międzynarodowa konferencja „Synergia rzemiosła i wzornictwa – perspektywy”, w ramach międzynarodowego projektu „Synergia Tradycji Designu” z udziałem reprezentacji uczelni: Wydziałem Sztuki UJK w Kielcach, Lwowską Narodową Akademią Sztuki (Ukraina), Uniwersytetem Św. Cyryla i Św. Metodego w Veliko Tarnovo (Bułgaria), Dnieprzańskim Koledżem Artystycznym (Ukraina).