Wojciech Domagalski. Wystawa plakatu „Ja Cię Kielce!”
10 sierpnia 2023 Maciej ZdanowiczTermin wystawy: 30.08.2023 do 10.09.2023
Wystawa plakatów Wojciecha Domagalskiego „Ja Cię Kielce” jest kontynuacją cyklu „To Kielce” nominowanego do Nagrody Polish Graphic Design 2021 w kategorii Plakat Autorski. Domagalski, artysta grafik, malarz, plakacista, dwukrotny laureat Srebrnego Medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2019 i 2023). Od 2020 r. adiunkt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi pracownię grafiki wydawniczej, podstaw malarstwa oraz pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych ds. artystycznych. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem obroniony w 2010 r.), gdzie również uzyskał stopień doktora sztuki (2018). W 2022 r. odbył staż badawczo-artystyczny w Department of Media and Visual Arts, West Liberty University w Stanach Zjednoczonych.
Nowy cykl prezentowany w Muzeum Historii Kielc niesie przekaz dotyczący tworzenia własnych, autorskich historii, gromadzenia skarbów, tworzenia mikroświatów i tego, że zwykłe rzeczy odpowiednio zinterpretowane, ułożone niosą nową orzeźwiającą jakość. Najnowsze prace zwracają uwagę na fakt, że każdy może stać się Kielcami, umieścić na cokole pomnika (taki istnieje w ogrodzie Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza) wszystko co zechce, i ta rzecz stanie się tak samo ważna jak różnorakie aspekty dziedzictwa materialnego. Wystawa traktuje również o tym, że to czego nie widać, wcale nie oznacza, że tego nie ma. Jest też miejsce na detale architektoniczne, na co dzień niezauważalne w miejskim zgiełku oraz elementy opowieści ze świętokrzyskich podań. W swoich pracach Domagalski posługuje się lapidarnym językiem i specyficznym poczuciem humoru demaskującym stereotypowe postrzeganie miejsc, osób i zjawisk.
Minimalizm formy opierający się na syntetycznym, wręcz ikonicznym ujmowaniu kształtów nabiera w jego pracach symbolicznego, metaforycznego wymiaru. Doświadczenie w obszarze malarstwa, charakterystyczne dla tego środka ekspresji widzenie objawia się u niego pogłębionym rozumieniem koloru, zaskakującymi rozwiązaniami kompozycyjnymi. Prezentowane prace to kontynuacja zapoczątkowanych przez artystę w 2009 roku plakatów, odnoszących się do specyfiki polskich regionów. W tym przypadku jednak autor nie przeskakuje z miejsca na miejsce, a pozostaje w Kielcach (jeszcze) dłużej, dotykając wrażliwej, różnorodnej tkanki miasta, wynikającej z uwarunkowań historycznych, kulturowych, społecznych, przyrodniczych. Prezentowany na wystawie cykl prac wnosi pewną dozę wytchnienia, pozbawiony jest uprzedzeń, z charakterystycznym dla autora dystansem, pozwala spojrzeć na Kielce z pewną czułością, odkryć ich nowy, nierzadko magiczny wymiar. To zaproszenie do podjęcia refleksji nad miejscem, w którym nie tylko żyjemy, ale i wspólnie tworzymy.
Wojciech Domagalski (ur.1984, Łódź), artysta grafik i malarz, doktor sztuki, kurator wystaw, nauczyciel akademicki, adiunkt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od października 2022 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych ds. artystycznych. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Pracownia Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego), a w 2018 roku uzyskał tam stopień doktora sztuki (promotor: prof. Andrzej Węcławski). Jego dorobek obejmuje grafikę projektową, warsztatową, a także malarstwo, instalację i rysunek. Autor wystaw indywidualnych, uczestnik ponad stu trzydziestu prezentacji zbiorowych, przeglądów sztuki graficznej w Polsce i za granicą, laureat nagród i stypendiów m.in.: Srebrnego Medalu na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2023), nominacji Polish Grapfic Design 2021 w kategorii Plakat Autorski, II Nagrody w 3rd Kaunas International Printmaking Biennial „BEAUTY” (2019), Nagrody Rektora ASP w Katowicach na 6. Międzynarodowym Triennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni (2019), Srebrnego Medalu na 26. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2018), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 9. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015), Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w 5. Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu (2012), Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, Finalista Nagrody Artystycznej Hestii (2010), Grand Prix Prezydenta m.st. Warszawy w konkursie Grafika Warszawska (2009).