Wydział Sztuki - Przemysław Wierzba

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Przemysław Wierzba

dr Przemysław Wierzba

dr Przemysław Wierzba

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach, początkowo w klasie wiolonczeli mgr. Jerzego Mikuśkiewicza, a następnie mgr Ewy Dobrowolskiej. Wyższe studia ukończył w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli prof. Bernarda Poloka.

Będąc uczniem PSM w Kielcach występował w charakterze solisty z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach jako laureat trzech kolejnych edycji Ogólnoszkolnego Konkursu Wykonawczego w latach 1998 – 2002.

W trakcie studiów uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez prof. Tsuyoshi Tsutsumi, prof. Adalberta Skocica. Swoją wiedzę i umiejętności w zakresie gry w zespołach kameralnych doskonalił pod kierunkiem dr. hab. Szymona Krzeszowca oraz dr. hab. Witolda Zabornego.
Jako solista i kameralista występował w Szwajcarii, Niemczech i w Polsce, m. in. na Śląskim Festiwalu Bachowskim, a także podczas XXIX Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach, XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach, II edycji Festiwalu Doliny Sanu w Mucznem oraz w Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach cyklu koncertów „Lato w Filharmonii”.

Podczas studiów podjął współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, a od października 2007 roku jest jej etatowym muzykiem. Oprócz koncertów w siedzibie w Kielcach z Orkiestrą FŚ występował także m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Lubelskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Uczestniczył w licznych nagraniach płytowych. Zawodowo związany jest również z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, gdzie pracuje jako nauczyciel gry na wiolonczeli. Jego uczniowie z powodzeniem reprezentują ZPSM, odnosząc sukcesy na konkursach wiolonczelowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

W 2010 r. Przemysław Wierzba wraz z instrumentalistkami Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej – skrzypaczką Marią Miłkowską oraz altowiolistką Magdaleną Sierpień-Wywrocką założył trio smyczkowe „Alegrija“. W 2012 r. Zespół został laureatem Grand Prix IX edycji konkursu na projekt nagraniowy „Zapomniana Muzyka Polska“ zorganizowanego przez wydawnictwo „Acte Préalable“, czego efektem były dwie płyty CD z sześcioma Triami smyczkowymi op. 4 Jana Baptysty Kleczyńskiego, które ukazały się na rynku fonograficznym w 2013 r.

Od 2018 roku Przemysław Wierzba wraz z pianistką dr Anną Parkitą pracuje nad twórczością kameralną kompozytorów polskich. Kompozycje na wiolonczelę i fortepian Andrzeja Cwojdzińskiego w ich interpretacji utrwalone zostały na płycie CD pt. „Viae ad fontes – drogi do źródeł” (wyd. Requiem Records). Muzycy opracowali także redakcyjnie i wydali utwory znajdujące się na ww. płycie (wyd. Ars musica 2022/2023).

W 2021 roku Przemysław Wierzba uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na podstawie pracy pt. „Indywidualizm kompozytorski Andrzeja Cwojdzińskiego w wybranych utworach wiolonczelowych na tle polskiej muzyki instrumentalnej XX wieku”, przygotowanej pod kierunkiem prof. Tadeusza Samerka (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku).

 

Skip to content