Praktyki zawodowe – Wzornictwo
Organizację i przebieg praktyk regulują:
- Zarządzenie nr 95/2020 Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z dnia 8 maja 2020 roku w sprawie praktyk zawodowych dla studentów oraz dla słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wraz ze zmianami wprowadzonymi zarządzeniami nr 276/2020, nr 9/2021, nr 92/2023 i nr 155/2023
- Procedura organizacji i przebiegu praktyk na Wydziale Sztuki nr WSZJK-WS/6 wraz z załącznikiem nr 3 – Regulaminem organizacji i przebiegu praktyk zawodowych na kierunku Wzornictwo
W ramach Praktyki zawodowej ciągłej student zobowiązany jest przepracować w sumie:
- dla Programu studiów uruchomionych 01.10.2022 r.: 630 godz. w ramach 21 ECTS. Praktyki realizowane są w semestrach: III, V i VII po 210 godz. i 7 ECTS każda.
- dla Programu studiów uruchomionych 01.10.2021 r.: 780 godz. w ramach 26 ECTS. Praktyki realizowane są w semestrach: III (260 godz., 8 ECTS), V (260 godz., 8 ECTS) oraz VII (260 godz., 10 ECTS).
Praktyka kończy się zaliczeniem na ocenę, na podstawie opinii Zakładowego Opiekuna Praktyki, złożonej dokumentacji (Dziennik praktyk wraz z dokumentacją pracy). Realizacja praktyk zawodowych ciągłych odbywa się w instytucjach, firmach, organizacjach związanych z obszarem wzornictwa w kraju i zagranicą. Ich celem jest praktyczne zastosowanie nabytej w trakcie studiów wiedzy, umiejętności i kompetencji w pracy zawodowej, uzyskanie konkretnego doświadczenia zawodowego. Program praktyk winien odpowiadać zakresowi efektów uczenia się, realizowanych w ramach studiów na kierunku Wzornictwo. Obejmuje on poznanie zasad BHP, instruktaż stanowiskowy, uczestnictwo w pracach związanych z wykonywaniem obowiązków projektanta. Praktyka zawodowa realizowana jest w odniesieniu do indywidualnego programu przygotowanego w porozumieniu z Zakładowym Opiekunem Praktyki i Kierunkowym Opiekunem.
Dodatkowo studenci kierunku, realizujący program studiów uruchomionych 01.10.2022 r. są zobowiązani do odbycia Praktyki zawodowej śródrocznej.
W ramach Praktyki zawodowej śródrocznej student zobowiązany jest przepracować w sumie 360 godz. (12 ECTS), w tym 330 godz. w bezpośrednim kontakcie z Opiekunem Praktyki Śródrocznej. Praktyki zawodowe śródroczne odbywają się w sem. IV, V, VI (110 godz. 4 ECTS każda), zostając umiejscowione w tygodniowym planie zajęć. Każda praktyka kończy się zaliczeniem na ocenę, na podstawie opinii Opiekuna Praktyki Śródrocznej, złożonej dokumentacji (Dziennik praktyk wraz z dokumentacją pracy). Realizacja praktyk zawodowej śródrocznej odbywa się z wykorzystaniem infrastruktury Uczelni, we współpracy merytorycznej z instytucjami, firmami, organizacjami związanymi z obszarem wzornictwa w kraju i zagranicą. Ich celem jest praktyczne zastosowanie nabytej w trakcie studiów wiedzy, umiejętności i kompetencji w pracy zawodowej, uzyskanie konkretnego doświadczenia zawodowego, stworzenie szansy na udział w większych przedsięwzięciach projektowych, wynikających ze współpracy Uczelni z otoczeniem zewnętrznym. Obejmuje ona poznanie zasad BHP, instruktaż stanowiskowy, uczestnictwo w pracach związanych z wykonywaniem obowiązków projektanta. Śródroczna praktyka zawodowa realizowana jest w porozumieniu z Kierunkowym Opiekunem Praktyki, w odniesieniu do programu przygotowanego przez Opiekuna Praktyki Śródrocznej, przedstawicieli otoczenia zewnętrznego, po uzyskaniu opinii Kierunkowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia.