Wydział Sztuki - dr Mateusz Strzelecki

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

dr Mateusz Strzelecki

dr Mateusz Strzelecki

dr Mateusz Strzelecki

Mateusz Strzelecki – ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Naukę kontynuował na Universität der Künste w Berlinie u wybitnego, polskiego skrzypka – pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper – prof. Tomasza Tomaszewskiego. W roku 2022 otrzymał stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne nadany mu przez Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest również absolwentem studiów podyplomowych realizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach skrzypcowych w Polsce,
Niemczech i Belgii u takich profesorów, jak: Piotr Janowski, Adam Korniszewski, Claude Lelong, Igor Malinowsky oraz Rebekka Hartmann.

Z jego działalności artystycznej należy wymienić występy, jako solista, kameralista i członek orkiestr w większości krajów europejskich oraz w USA, Chinach, Japonii, Wietnamie, Rosji i na Tajwanie m.in. w takich salach koncertowych, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Berliner Philharmonie, Konzerthaus Berlin, Philharmonie am Gasteig w Monachium, Göteborgs Konserthus, Harpa Reykjavik, Suntory Hall Tokyo, Sapporo Concert Hall „Kitara”, Beijing Concert Hall, Forbidden City Concert Hall, Art Theatre Shanghai, Sala Koncertowa Pałacu ONZ w Genewie, Wiener Musikverein, Le Frak Concert Hall w Nowym Jorku, Leonard Riggio Auditorium w Nowym Jorku, Luzhou KHS Concert Hall Taipei, Hanoi Opera House.

Wyniki swoich badań naukowych prezentował podczas regularnych odczytów w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji w kraju, jak i za granicą. Spośród nich należy wymienić: V Ogólnopolska Konferencja Doktorantów Uczelni Muzycznych (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, 2016 r.), Muzyczne Forum Młodych Naukowców i Artystów (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, 2017 r.), „Polacy w Ameryce” – polsko-amerykańska konferencja naukowa z okazji 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (2017 r.), VII Ogólnopolska Konferencja Doktorantów Uczelni Muzycznych (Akademia Muzyczna w Krakowie, 2018 r.), V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konteksty kształcenia muzycznego – teoretyczne i praktyczne aspekty edukacji muzycznej” (Akademia Muzyczna w Łodzi, 2018 r.), International Chamber Music Conference: Chamber Music in the XXI Century – new perspectives and challenges (Escola Superior de Musica e Artes do Espetaculo Porto/Portugalia, 2018 r.), Polska muzyka kameralna I połowy XX wieku: źródła, style, interpretacje (Akademia Muzyczna w Łodzi, 2018 r.), II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna – Muzyka współczesna. Od analizy do interpretacji” (Akademia Muzyczna w Łodzi, 2019 r.), 134th Annual Meeting of the American Historical Association – 77th Annual Meeting of the Polish-American Historical Association ( Nowy Jork, 2020 r.).

Za swoje osiągnięcia był nagradzany stypendiami naukowym Rektorów UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi, a także stypendiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jest laureatem Nagrody Twórczej za rok 2022 przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Z jego dorobku płytowego należy wymienić dwa wydawnictwa zawierające repertuar kameralny XX-wiecznych kompozytorów polskich:
– „Dedykacja” – Requiem Records/Opus Series 30/2018
– „Karol Rathaus-works for violin and piano” – Paladino Music Vienna/HNE Rights GmbH pmr 0124
Ponadto:
– „Music Inspirations by Jerzy Mądrawski” – DUX 1948/2022
– „Le Sacre du Printemps” – Requiem Records/Opus Series 83/2022

W roku akademickim 2019/20 odbywał staż na wydziale muzycznym nowojorskiego Queens College jako stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Od października 2021 pełni funkcję honorową Ambasadora Programu Fulbrighta w Polsce.
Uczniowie i studenci dr Mateusza Strzeleckiego regularnie zdobywają nagrody i wyróżnienia podczas lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych odbywających się w formie stacjonarnej jak i online. Są to m.in. Wojewódzki konkurs uczniów klas instrumentów smyczkowych (ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach), Ogólnopolski konkurs skrzypcowy „Jak Wieniawski” (SM im. T. Szeligowskiego w Lublinie), Konkurs skrzypcowy muzyki polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej (ZSM im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie), Ogólnopolski konkurs skrzypcowy im. Jadwigi Kaliszewskiej (POSM im. M. Karłowicza w Poznaniu), International Viennese Spring Music Competition, London International Music Competition.

Zawodowo związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach od roku akademickiego 2021/2022.

 

 

Skip to content