Wydział Sztuki - dr hab. Justyna Reczeniedi

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

dr hab. Justyna Reczeniedi

dr hab. Justyna Reczeniedi

dr hab. Justyna Reczeniedi (fot. Piotr Leczkowski)

Urodzona w Warszawie śpiewaczka operowa, sopran liryczno-koloraturowy, polonistka, wykładowca, doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Ostatnia uczennica słynnej Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej. W 2013 roku otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, a w 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2004-2017 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie solistka Polskiej Opery Królewskiej. Od 2020 prowadzi emisję głosu i warsztaty śpiewu klasycznego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki.

Laureatka konkursów wokalnych zarówno w Polsce, jak i za granicą (I nagroda oraz wiele nagród specjalnych na Drugim Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie, II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla Młodych Sopranów im. K. Jamroz w Busku Zdroju), Austrii (III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Nico Dostala w Wiedniu) i we Włoszech (III nagroda na Międzynarodowym Konkursie dla Śpiewaków Operowych w Basciano).

Nagrała piętnaście płyt solowych (m.in. dla DUX, EMI Classics, Requiem Records), wśród których znajdują się takie tytuły jak: „Tam mnie znajdziesz”, „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy”, „Szczęśliwi”, „Pomiędzy światem a nami”, „Treny”, a także z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem: „Święta z kolędą” (dla EMI Classics), „Co-Opera” (do poezji Michała Zabłockiego i muzyki Marcina Nierubca), „Anna. Pamięci Anny German”, „Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich”, „Pieśni Fryderyka Chopina”, „Chamber Music” (Pieśni Szymona Kawalli), „Romantic Duets” (z Anną Radziejewską).

Jest prawykonawczynią wielu dzieł współczesnych kompozytorów polskich, takich jak m.in.: Szymon Kawalla, Ryszard Sielicki, Paweł Łukowiec, Artur Banaszkiewicz, Michał Jurkiewicz, Jerzy Cembrzyński, Marcin Nierubiec, Andrzej Mozgała i in.

Występowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Narodowej w Rydze, Teatru Muzycznego w Poznaniu; współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Węgry).

Kreowała takie role jak Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza”, Cherubin w „Weselu Figara”, Serpina w „La Serva padrona” Pergolesiego, Rowan w „Małym Kominiarczyku” Brittena, Kasia w „Nędzy uszczęśliwionej” Kamieńskiego i in. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich z wybitną śpiewaczką Teresą Żylis-Garą, pozostając stale pod opieką artystyczną Jagny Sokorskiej-Kwika. Z powodzeniem obraca się w różnych stylach muzycznych od opery i oratorium poprzez pieśń, operetkę, musical, muzykę filmową oraz poezję śpiewaną.

Justyna Reczeniedi jest autorką biografii swojej maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie” oraz monografii wybitnego tenora Stanisława Gruszczyńskiego. Jest także autorką słuchowisk radiowych oraz założycielką projektu Baby Opera – pomysłodawczynią maskotek śpiewających muzykę klasyczną jej głosem w celu wspomagania rozwoju najmłodszych.

Nagrodzona odznaczeniem Zasłużony Dla Kultury Polskiej oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Powrót

 

Skip to content