Pracownia Struktur Wizualnych i Mechanizmów Widzenia dr. Macieja Zdanowicza, mgr Aleksandry Pałgan
prowadzący:
- dr Maciej Zdanowicz, e-mail: maciej.zdanowicz@ujk.edu.pl
- mgr Aleksandra Pałgan
miejsce realizacji zajęć:
- sale nr 207, 218 Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach
opis pracowni:
Pracownia jest miejscem rozwoju wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w ramach sprawnego posługiwania się elementarnym językiem wizualnym, rozwoju świadomości wzrokowej. Autorski program wykładów integruje zagadnienia z teorii sztuki, percepcji wizualnej, psychologii ogólnej oraz neuro-historii sztuki, w ramach którego wprowadzane są aspekty natury formowania wrażeń i spostrzeżeń wzrokowych, psychologii koloru i jej zastosowania w komunikacji wizualnej, psychofizjologicznych podstaw postrzegania zjawisk przestrzennych i dynamicznych, zmian w świadomości wzrokowej człowieka na przestrzeni dziejów, jak i na różnych etapach życia, synestezji, postrzegania synergicznego, analizy formalnej i psychoanalizy. Poruszane problemy teoretyczne przenoszone są na pole ćwiczeń praktycznych, przyjmujących postać laboratorium formy wizualnej. Tak rozumiane spotkania stają się treningiem widzenia, świadomości twórczej. W pierwszym semestrze kształcenia studenci poznają zasady i potencjalne możliwości kształtowania utworów płaskich, w tym podstawowe techniki plastyczne, w drugim – stopniowo wychodzą w przestrzeń trójwymiarową, odnosząc się do zjawiska iluzji, istotnej roli rytmu w rozwijaniu czynnika czasoprzestrzennego kompozycji, by w ostatnim – rozpoznawać możliwości budowania form przestrzennych i czasowych.
kalendarium:
2023
Entropia. Wystawa pracowni działań intermedialnych oraz struktur wizualnych i mechanizmów widzenia w Galerii Dworzec 17:30 Punktu Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym (17.03-22.04.2023 r.).
2022
Punkty styczne. Wystawa studentów i wykładowców Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Galerii Uniwersyteckiej Biblioteki Uniwersyteckiej UJK w Kielcach (18.10-13.11.2022 r.), kuratorzy prezentacji: dr Sławomir Biernat (ASP w Krakowie), dr Maciej Zdanowicz (UJK w Kielcach)