Wydział Sztuki - KONFERENCJE I WARSZTATY

KONFERENCJE I WARSZTATY

ORGANIZACJA KONFERENCJI NAUKOWYCH W KIELCACH OD 2000 ROKU

1. Z zagadnień twórczości J. S. Bacha.Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Akademię Świętokrzyską w dniach 13-14.04.2000 r.
  2. Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.:Nowe standardykształcenia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, zorganizowana przez IEM wdniach 15-16.05.2004 r. w Kielcach (Wólce Milanowskiej).
  3. Międzynarodowa Konferencjapt.:Kultura i edukacja muzyczna wobec wyzwań współczesnego świata.Konferencja zorganizowana przez IEM Akademii Świętokrzyskiej w dniach 16-17. 10.2006.4.Współczesna Edukacja Estetyczna. Teoria i praktyka.Ogólnopolska Konferencja Naukowa; Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach; 17-18 września 2010.
  4. W każdym dziecku żyje muzyka.V Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki; IEM w Kielcach –Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki, 19-20 kwietnia 2013.
  5. Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Artystyczna „Chórmistrz, dyrygent, pedagog – kreator brzmienia zespołu chóralnego”, 2017.
    Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona problemom kreacji brzmienia zespołu muzycznego w pracy dyrygenta, chórmistrza, pedagoga. Prelegenci reprezentowali 5 ośrodków naukowo-artystycznych w Polsce. Konferencja połączona z warsztatami prowadzonymi dla studentów przez prof. dr hab. Jadwigę Gałęską-Tritt.
    ORGANIZATOR:
    Instytut Edukacji Muzycznej UJK
    Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego Fermata
    Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach
    Urząd Miasta Kielce
  6. Warsztaty w ramach Konferencji Naukowo-Artystycznej „Chórmistrz, dyrygent, pedagog – kreator brzmienia zespołu chóralnego”, 2017.
    Warsztaty dla studentów IEM oraz uczniów ZPSM w Kielcach prowadzone przez prof. dr hab. Jadwigę Gałęską-Tritt oraz dr Barbarę Tritt.
  7. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Konteksty kultury i edukacji muzycznej. Tradycja – współczesność”, 2018.
    Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona przedstawieniu i omówieniu aktualnych badań dotyczących kierunków zmian w rozwoju kultury i edukacji muzycznej w Polsce na tle tendencji europejskich i światowych. Do dyskusji zaproszono naukowców, artystów, pedagogów, teoretyków i historyków sztuki, animatorów muzycznych oraz wszystkich, dla których edukacja estetyczna stanowi istotny obszar poszukiwań empirycznych i przedmiot troski o kształt dziedzictwa kulturowego. Poddanie szerokiej dyskusji roli i znaczenia sztuki muzycznej w cyklu kształcenia dzieci, młodzieży, dorosłych oraz kształtowaniu ich świadomości estetycznej i tożsamości kulturowej pozwoli na ustalenie nowych perspektyw i rozwiązań w tym zakresie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele następujących ośrodków naukowych: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, Daugavpils University, Łotwa; Conservatorio di Musica Licinio Refice de Frosinone, Włochy;Lulea Tekniska Universitet, Szwecja, Uniwersytet Muzyczny w Warszawie, Uniwersytet Keimyung Taegu, Korea Płd., Akademia Kultury w Charkowie, Ukraina, University of Debrecen, Węgry, Narodowy Uniwersytet Ługański w Połtawie, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny w Kijowie, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Zielonogórski, UMCS w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku-Białej, UJK w Kielcach, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
    ORGANIZATOR:
  8. Ogólnopolski Konkurs Młodych Chórmistrzów, 2019.
    Konkurs Młodych Chórmistrzów  to cykliczne wydarzenie będące konfrontacjami młodych dyrygentów w ramach IV Uniwersyteckiego Forum Dyrygentów. Konkurs odbył się w dniach 6 – 7 maja 2019 r. w uniwersytecie Kielcach. Przeznaczony był dla studentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej uczelni wyższych podlegających MNiSW. W konfrontacjach wzięli udział studenci z ośrodków akademickich w Polsce (Zielona Góra, Bydgoszcz, Lublin, Cieszyn, Rzeszów, Kalisz, Kielce – łącznie 10 młodych dyrygentów. Organizacją całości wydarzenia zajęła się Ewa Robak, przygotowując również studenta do konkursu (otrzymał wyróżnienie) i dając dla ogólnopolskiej publiczności koncert z Chórem Kameralnym Fermata. Organizatorem był Instytut Edukacji Muzycznej we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chóru Kameralnego Fermata.
  9. I Festiwal Muzyki Polskiej na Tajwanie, 2010
    Festiwal miał na celu promocję polskiej muzyki XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów świętokrzyskich) na Tajwanie. Festiwal obfitował w liczne premiery (m.in. utworów Karola Rathausa, Romana Padlewskiego, Pawła Łukowca, Jerzego Mądrawskiego, Łukasza Wosia). Oprócz koncertów odbyła się także seria 3 wykładów.
    Organizatorem był Instytut Edukacji Muzycznej we współpracy z Fundacją im. Marii Fołtyn, Biurem Polskim na Tajwanie, The Chopin Piano Foundation in Taipei oraz Kamil Tokarski Piano Studio.
  10. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury i Młodzieży Szkolnej 9.07.-19.07.2020 Kielce.
    dr Katarzyna Lisowska pełniła funkcję jurora oraz prowadziła warsztaty wokalne (konsultant muzyczny)
  11. Chór kameralny „Cantus Puellis” w Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie, 11.11.2020
    Prowadzenie warsztatów gospelowych z chórem kameralnym „Cantus Puellis” w Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie przez dr Katarzynę Lisowską.
  12. MUZYCZNA KUŹNIA- ogólnopolskie warsztaty muzyczne, 9.01-15.01.2021 Kielce.
    dr Katarzyna Lisowska prowadziła warsztaty wokalne