Katedra Muzyki Wydział Sztuki

Publikacje strona: 7

Okładka książki

Mirosław Niziurski, Przez muzykę do serca ukochanej 

(muzyczne wykłady spod lady)

178s., ISBN 83-85674-94-2, ASTRA Łódź 2001

    Czytelnik, który weźmie do rąk tę książkę, może zadać sobie pytanie, czy w ogóle warto pisać o muzyce, skoro tyle o niej już napisano?

Mirosław Niziurski udowodnia, że warto – bowiem o faktach powszechnie znanych można pisać zupełnie inaczej a niemniej interesująco. Książka adresowana jest do szerokiej rzeszy melomanów. Zarówno wytrwałych bywalców sal koncertowych, jak i tych początkujących, którzy chcieliby o wielu muzycznych sprawach dowiedzieć się w sposób „prosty, łatwy i przyjemny”. Dlatego dominują w tym zbiorku opowiastki i felietony pisane z przymrużeniem oka, pełne aluzji i dowcipu, tryskające specyficznym dla Autora poczuciem humoru.

Okładka książki

Mirosław Niziurski, Harmonia

230s., ISBN 83-01-05394-1, PWN, Warszawa 1984 i wiele wydań  WSP Kielce

Podręcznik dla studentów wychowania muzycznego wyższych szkół pedagogicznych i uniwersytetów zatwierdzony przez MNSZWiT

Okładka książki

Mirosław Niziurski, Harmonia. Cz. II. Zadania

118s., ISBN 83-7133-002-2, WSP Kielce 1994

Integralna część podręcznika Harmonia.

Okładka książki

Mirosław Niziurski, Prelekcja muzyczna – skrypt dla studentów wychowania muzycznego

122s., ISBN 83-7133-008-1, WSP Kielce, 1994

Okładka książki

Z zagadnień twórczości J. S. Bacha, red. Danuta Sławiec-Domagała

220s., ISBN 83-7133-167-3, ASTRA Łódź 2001


Materiały międzynarodowej konferencji naukowej w 250. rocznicę śmierci kompozytora w języku polskim i niemieckim.
Kongress: Internationale Wissenschaftliche Konferenz Zum Schaffen Johann Sebastian Bachs ; (Kielce) : 2000.04.13-14 – Kielce: Akad. Świętokrzyska Im. Jana Kochanowskiego, 2001. – 220 S., Ill., Notenbeisp., ISBN 83-7133-167-3,

Okładka książki

60 lat Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, red. Urszula Sokołowska, opracowanie kalendarium Joanna Szteinbis-Zdyb

Okładka książki

Recenzja  zbioru utworów pedagogicznych i koncertowych na akordeon

Przedstawiony do recenzji zbiór zatytułowany ” Utwory pedagogiczne i koncertowe na akordeon” opracowany przez prof. J. Mądrawskiego zawiera łącznie 9 kompozycji oryginalnie napisanych na ten instrument. Są one zróżnicowane pod wieloma względami m.in. stopnia trudności, artykulacji, problematyki wykonawczej, wyrazowym a przede wszystkim języka kompozytorskiego prezentowanego przez takich twórców jak. M. Niziurski, K.Olczak. M.Bortnowski i in.

    Jest to ogromną zaletą prezentowanego zbioru, nauczyciel otrzymuje bowiem ciekawy cykl utworów, który może dowolnie stosować w celu zapoznania ucznia z większością specyficznych dla akordeonu form wypowiedzi, poszukiwania różnych barw, efektów brzmieniowych. 

    Ze względu na wartość artystyczną utworów, mogą one służyć również jako materiał koncertowy dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia znacznie poszerzając dostępną na polskim rynku tego typu literaturę. 

Reasumując, jestem pełen podziwu dla pracy prof. Jerzego Mądrawskiego gdyż zarówno niełatwy problem właściwego doboru utworów jak i praca nad redakcją poszczególnych kompozycji jest bez zarzutu. W pełni popieram pomysł wydania przedstawionego zbioru i sądzę, że spotka się on z dużym zainteresowaniem nauczycieli akordeonu.

 Kierownik Katedry Akordeonu i Gitary prof. Joachim Pichura

Okładka książki

Paweł  Łukowiec
Impresja na fortepian

       Trzy Impresje na fortepian, będące tematem niniejszej oceny, zaciekawiły mnie jako kompozytora i również z wykształcenia pianistę. Utwory te są ze sobą wyraźnie skontrastowane pod względem tempa, materiału dźwiękowego i klimatu muzycznego.
Pierwsza, w tempie moderato, o bardzo wyrazistym przebiegu rytmicznym, wymaga od wykonawcy dużej pedanterii zarówno w realizowaniu ciekawej partii prawej ręki, jak i konsekwentnej pulsacji rytmicznej w ręce lewej.
Impresja druga (andantino) ma charakter nastrojowy i wykorzystuje walory sonorystyczne fortepianu. Bardzo pięknie rozwija autor ciekawe następstwa akordów, stosując na ogół delikatną dynamikę, umiejętnie doprowadzając do punktu kulminacyjnego w fortissimo, by wkrótce znowu powrócić do subtelnego brzmienia i zakotwiczyć tę impresję w dynamice pp..
Zupełnym kontrastem jest trzecia Impresja w tempie allegro. Ośmiotaktowy temat stanowi pochód w równoległych septymach małych, interesująco zrealizowany rytmicznie. Górny głos tematu, oparty dokładnie na tych samych dźwiękach, jest następnie powtórzony w prawej ręce i wzbogacony w lewej ręce akordami o wyraźnie synkopowanym rytmie. Dalszy rozwój tej Impresji jest konsekwentnie wyprowadzony z kilkunastu pierwszych taktów. Tu autor wykorzystuje możliwości techniczne fortepianu, stawiając przed wykonawcą duży stopień trudności pianistycznych. Ciekawa jest harmonika tej Impresji, autor szczególnie upodobał sobie współbrzmienia kwartowo-gwintowe, które zresztą można zauważyć również w dwóch poprzednich Impresjach. Impresja trzecia kończy się efektownym pochodem oktawowym w dynamice ff..
Te krótkie utwory, w moim przekonaniu, mogą być umieszczone w programach szkół muzycznych jako przykład wartościowej polskiej muzyki współczesnej, nadają się do wykonań estradowych, zarówno wszystkie trzy razem, jak i każda osobno, no i jako utwory na bis. I co jest tu jeszcze bardzo istotne: utwory te są napisane pianistycznie.
Impresje na fortepian Pawła Łukowca w pełni zasługują na opublikowanie drukiem.

prof. Leszek Wisłocki

Okładki książek
Okładki książek

Wydawnictwa – plik w formacie PDF

Kontakt

Moderator strony:
tel: 41 349 66 67
E-mail:damian.szabra@ujk.edu.pl

Dziekanat
41 349 66 66
41 349 66 84
41 349 66 86

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.