Katedra Muzyki Wydział Sztuki

Publikacje strona: 5

Okładka książki

Muzyka moją pasją… o Mirosławie Niziurskim, red. Maria Kaczmarkiewicz,
152 s., format A4, ISBN 83-7133-175-4, AŚ Kielce 2002, cena 20,00zł

Książka poświęcona pracy i twórczości Mirosława Niziurskiego, zasłużonego organizatora systemu kształcenia nauczycieli muzyki w Polsce. W publikacji zawarte są cenne uwagi dotyczące współczesnego kształtu edukacji muzycznej, jego istoty i celu, a także zagrożeń, które niesie ze sobą konsumpcyjny model życia i ekspansywna (agresywna) kultura masowa, przeciwstawiające się rozwojowi duchowemu człowieka. W artykułach zwrócono uwagę na potrzebę doceniania głębszych wartości, myśli, uczuć i piękna, które zawarte są w dziełach sztuki, w tym dziełach muzycznych.

Okładka książki

Studia Artystyczne AkademiiŚwietokrzyskiej w Kielcac, red. Maria Kaczmarkiewicz, Barbara Smoleńska-Zielińska, 

158 s., format A5, ISBN 1732-6451, AŚ Kielce 2005, cena 13 zł

 Książka dotyczy ważnych zagadnień związanych z szeroko pojmowaną dydaktyką muzyki m.in. miejscem muzyki w szkole oraz znaczeniem edukacji muzycznej w kontekście zjawisk kulturowo-cywilizacyjnych. Zawiera 16 artykułów autorstwa: Marii Kaczmarkiewicz, Barbary Smoleńskiej-Zielińskiej,  Ewy Parkity, Ireny Chyła-Szypułowej, Mirosława Niziurskiego, Jerzego Szczyrby, Aleksandry Wieloch, Jolanty Płoski, Katarzyny Szymczyk, Izabeli Rama, Rusłana Pałuchina, Sebastiana Szczyrby, Marii Skuczyńskiej, Magdaleny Florek.
W rozdziale trzecim publikacji zawarte zostały recenzje dotyczące twórczości kompozytorskiej oraz płyt CD pracowników Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej.

Okładka książki

Ewa Parkita, Recepcja muzyki artystycznej przez uczniów ogólnokształcącej szkoły podstawowej,
256 s., format B5, ISBN 83-7133-250-5, AŚ Kielce 2005, cena 25,00 zł

Głównym założeniem pracy jest weryfikacja form i sposobów upowszechniania muzyki, stosowanych przez nauczycieli w szkole podstawowej, a zwłaszcza zaproponowanie i wypróbowanie nowych rozwiązań metodycznych, wspomaganych wykorzystaniem nowoczesnych mediów (m.in. płyt CD, komputerowych programów dydaktycznych na CD-ROM, edukacyjnych pakietów multimedialnych na kasetach wideo). Powyższe działania mają służyć podniesieniu efektywności recepcji muzyki artystycznej przez uczniów. W niniejszej pracy starano się dowieść, że wykorzystanie różnorodnych form i metod prezentacji muzyki artystycznej uczniom klas VI szkoły podstawowej może mieć pozytywny wpływ na ich świadomość muzyczną, która wyrażać się będzie wyższym poziomem wiedzy, lepszą percepcją, większym zainteresowaniem i preferencjami muzycznymi. Przedstawiona problematyka badawcza ujęta została w formie teoretycznych rozważań, popartych badaniami.

Okładka książki

Janusz Mechanisz, Poczet kompozytorów polskich

307s., format A5, ISBN 83-7270-261-6, POLIHYMNIA Lublin 2004, cena 25zł w miękkiej oprawie, 35zł w twardej.

    Książka jest zestawem blisko stu sylwetek wybitnych twórców muzyki polskiej, nie tylko tych o najczęściej wymienianych nazwiskach, lecz również mniej znanych, niekiedy niesłusznie zapomnianych. Przedstawia ich biografie i najważniejsze utwory. Chronologiczny układ całości umożliwił uzupełnienie tekstu zwięzłymi omówieniami szerszego tła historyczno-kulturowego poszczególnych epok i ukazanie w zarysie panoramy dziejów muzyki polskiej.

Okładka książki

Jerzy Szczyrba, Piosenki dla dzieci i młodzieży, 2006,

    Niniejszy zbiór piosenek został podzielony na 8 części według tematyki tekstów. Ułożeniu kolejności piosenek w każdej części towarzyszyła tendencja do stopniowania trudności wykonawczej oraz percepcyjnej. W zbiorze znajdują się piosenki: dla dzieci najmłodszych z klas I-III Szkoły Podstawowej, dla dzieci z klas IV-VI, dla Gimnazjum i dla młodzieży licealnej. Kolejność prezentacji każdej piosenki: 1) „prymka” melodii z funkcjami harmonicznymi i jedną zwrotką tekstu, 2) pełny tekst, 3) melodia piosenki z tekstem pierwszej zwrotki i akompaniamentem fortepianu. Publikacja adresowana jest do nauczycieli różnych szkół, instruktorów domów kultury, a także studentów kierunków i specjalności związanych z edukacją muzyczną oraz edukacją przez sztukę.

Okładka książki

Dominika Porębska-Kwaśnik, Polski dramat historyczny Konrad Wallenrod, Krzyżacy, Pan Wołodyjowski (1880-1925),

219s., ISBN 83-918958-2-3, Tekst-Graf Kraków 2004, cena 40zł.
 

    Książka pani Porębskiej-Kwaśnik stanowi przedłużenie bardzo specyficznych prac naukowych dotyczących polskiej sztuki wokalnej, sztuki zazwyczaj uważanej za „będącą pod wpływem”, w każdym razie w dziedzinie lirycznej i której przywraca ona jej oryginalny styl w relacji z myślą, poezją i ruchami ideologicznymi.

    Ponadto autorka dowodzi, że nie chodzi o epizodyczny powrót do źródeł, ale raczej o głęboką więź łączącą badane opery zarówno z archetypami polskimi jak również ze strukturami językowymi typu etnicznego jak interwały, skale modalne, harmonie, barwy tonu i układy melodyczne. Liczne przykłady, które wyznaczają kierunek tekstu są dla czytelnika tego dowodem.

Jeśli prawdą jest, że metoda musi być pokrewna swojemu przedmiotowi, myślimy, że w tym zakresie warunki są całkowicie spełnione.

Marie-Claire beltrando-Patier, profesor muzykologii. Sorbona 2004

Kontakt

Moderator strony:
tel: 41 349 66 67
E-mail:damian.szabra@ujk.edu.pl

Dziekanat
41 349 66 66
41 349 66 84
41 349 66 86

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.