Wydział Sztuki - Warsztaty „Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu”

Warsztaty „Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu”

Muzeum Historii Kielc zaprasza na warsztat dr. Macieja Zdanowicza pt. „Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu” w ramach EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

Termin wydarzenia:
sobota, 16.09.2023, 10:00 do 12:00
Maciej Zdanowicz, No Signal no. 5 (2023), 70×100, obraz cyfrowy

„Warsztat oparty jest na wielowarstwowej eksploracji Kielc – mieście organizmie – wewnętrznie zróżnicowanym i złożonym, zmieniającym się wciąż na naszych oczach. Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy dokonają wejrzenia w bliską im przestrzeń z perspektywy osobistych doświadczeń, odczuć, pamięci. Wspólnie sięgniemy do przeszłości, prywatnych historii wpisujących się w postrzeganie miejsca, w którym żyjemy, które współtworzymy. Dokonamy nazwania, zdefiniowania tego, co dla nas ważne, co sprzyja naszemu dobrostanowi, a co dostępne jest w bliskim nam środowisku. Dokonamy wreszcie multisensorycznego wejrzenia w Kielce, dotykając, słuchając, smakując ich, starając się zebrać w trakcie dokonującego się spaceru różnorodne obrazy, słowa, dźwięki, faktury, smaki.

Poczynione refleksje, działania staną się przyczynkiem do empatycznego wglądu w miasto i w siebie – rozpoznania na nowo miejsc, często opatrzonych i na co dzień już niedostrzeganych, – rozpoznawania na nowo stanów dawno już nienazywanych, zagubionych w toni fragmentarycznych emocji, odczuć.

Zaproszenie do warsztatu kierowane jest do:

• mieszkańców Kielc w różnym wieku, reprezentujących różne pokolenia,
  • mieszkańców z dziada pradziada i nowo przybyłych
  • mieszkańców chwilowych, mieszkańców przejściowych, mieszkańców na moment”.

Zajęcia poprowadzi dr Maciej Zdanowicz z Instytutu Sztuk Wizualnych UJK, autor wystawy pod tym samym tytułem prezentowanej w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc. Warsztat jest częścią programu Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowanego przez Muzeum Historii Kielc oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.