Wydział Sztuki - Wystawa plakatu Resula Ay „My Issues” w Galerii Corner CSW ArtLAB

Wystawa plakatu Resula Ay „My Issues” w Galerii Corner CSW ArtLAB

Władze Wydziału Sztuki, Instytutu Sztuk Wizualnych, Dział Wymiany i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uprzejmie zapraszają na otwarcie wystawy indywidualnej plakatu Resula Ay pt. „My Issues” w środę, 8 maja 2024 r., o godz. 13.00 w Galerii Corner Centrum Sztuki Współczesnej ArtLAB Wydziału Sztuki Kielce 25-717, ul. Podklasztorna 117. Wystawa czynna do 21 maja 2024 r. (zapraszamy również na dodatkowe oprowadzania po wystawie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, dn. 18 maja 2024 r. oraz Dni Jakości Kształcenia, 21 maja 2024 r.)
Na wystawie Resula Ay pt. „My Issues” wyrażane są konkretne wydarzenia, które wpływają lub wpłynęły na życie projektanta. Pojęcia takie jak miłość, separacja, nienawiść, pokój, walka, ambicja, kryzys uchodźczy, wojna są przekształcane w wizualne metafory, stanowiące minimalistyczny, konkretny przekaz. Wystawa jest kolejną z cyklu prezentacji sztuki plakatu w przestrzeniach Instytutu Sztuk Wizualnych. Tym razem mamy wyjątkową okazję do wejrzenia w twórczość tureckiego artysty, uczestniczącego w wymianie akademickiej Erasmus+ z partnerskiej uczelni, Kutahya Dumlumpinar University. Resul Ay w swych niezwykle osobistych realizacjach ujawni nam innego rodzaju perspektywę, którą tworzy świat odważnego grafika, posługującego się współczesnym językiem wizualnej oraz świat Azji Mniejszej, której uwarunkowania kulturowo-społeczne stanowią istotne tło dla jego działalności.
Resul Ay jest projektantem grafiki, pracującym na stanowisku adiunkta w Department of Visual Communication Design Faculty of Fine Arts Kutahya Dumlumpinar University w Turcji. Obszar jego zainteresowań badawczo-projektowych stanowi tworzenie ilustracji metafor wizualnych, w tym w ramach realizowanego projektu naukowego analiza i opracowanie metafor typograficznych książek dla dzieci, metafor dynamicznych z wykorzystaniem mediów cyfrowych. Przedmiot jego pracy doktorskiej stanowiło opracowanie monograficzne wywiadów z słynnymi światowymi projektantami plakatu i ilustracji. Jest laureatem ponad 30 międzynarodowych i krajowych wyróżnień i nagród. Jego prace były wystawiane w prestiżowych instytucjach ponad 50 różnych krajów.
Kurator wystawy: dr Maciej Zdanowicz