Wydział Sztuki - Wernisaż wystawy pokonkursowej „BUDOWNICTWO XXI WIEKU”

Wernisaż wystawy pokonkursowej
„BUDOWNICTWO XXI WIEKU”

baner BUDOWNICTWO XXI WIEKU

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej 32. edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy „Budownictwo XXI w.”
📍🗓️9 listopada, czwartek, godz.13:00, Centrum Sztuki ArtLAB, Instytut Sztuk Wizualnych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Czas trwania wystawy: 9.11 – 11.12.2023

Link do wydarzenia:

Organizator konkursu:
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Kurator konkursu:
Agnieszka Szczygielska
Współorganizatorzy konkursu:
Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jury konkursu:
Dorota ANDRYJOWICZ – Główny Inspektorat Sanitarny
Tomasz BOGUSŁAWSKI – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Marta DERLICKA – były kurator konkursu na plakat bhp
Renata GÓRNA – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Sławomir IWAŃSKI – Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT
Jakub JEZIERSKI – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Ewa MŁYNARCZYK – Główny Inspektorat Pracy
Marek OSMAN – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Mieczysław PIRÓG – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Władysław PLUTA – przewodniczący jury, emerytowany profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Bożena PYSIEWICZ – Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Zdzisław SCHUBERT – kurator senior Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu
Marcin STANECKI – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Wiktor Marek ZAWIESKA – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Laureaci konkursu:
Nagrody główne:
I nagroda – Aleksandra Kortas – za plakat „Wypadki w budownictwie”
II nagroda – Kacper Brzezicki – za plakat „Uwaga! (Po szklanie)”
III nagroda – Łukasz Kliś – za plakat „Lepiej uważaj”
Wyróżnienia:
1. Jacek Kaliński – za plakat „Bricks cube”
2. Wojciech Kucia – za plakat „Budynek”
3. Michał Łącki – za plakat „Wielbłąd budowlany”
4. Wojciech Zabel – za plakat „O tym nikt nie mówi”
5. Natalia Zelner – za plakat „Odpowiedzialność”
Opis tematyki 32. edycji konkursu na plakat bhp – „Budownictwo XXI wieku”:
Wiek XXI przyniósł wiele zmian w zakresie sposobu wykonywania oraz organizacji pracy, jednak nie zmieniło to faktu, że sektor budowlany nadal pozostaje w czołówce najbardziej wypadkogennych rodzajów działalności, w których dochodzi do dużej liczby wypadków o najpoważniejszych skutkach dla zdrowia i życia.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w latach 2016–2020 podczas pracy w budownictwie zostało poszkodowanych ok. 25 tys. osób. Najwięcej poszkodowanych odnotowano przy wznoszeniu nowych budynków oraz przy pracach rozbiórkowych, wyburzeniach i remontach. Prawie 44% pracujących na budowach uległo wypadkom z powodu upadku z wysokości. Zdarzenia, w wyniku których pracujący najczęściej ulegali wypadkom, to: ześlizgnięcia, upadki, uderzenia pracujących przez spadające z góry przedmiot z powodu załamania się czynnika materialnego, pociągnięcia pracujących w dół oraz przewrócenia się na nich czynnika materialnego (ok. 30% pracujących w budownictwie).
Poziom bezpieczeństwa pracy w budownictwie wynika przede wszystkim z mnogości zagrożeń, na które są narażeni pracownicy oraz ze specyfiki tej pracy. Pracownicy budowlani wykonują swoje obowiązki w narażeniu na: czynniki niebezpieczne, które w nagły sposób mogą spowodować utratę zdrowia i życia (czynniki mechaniczne, prąd elektryczny, materiały łatwopalne czy grożące wybuchem urządzenia ciśnieniowe); czynniki szkodliwe, które mogą powodować utratę zdrowia lub życia, ale w dłuższym okresie (m.in. hałas, drgania mechaniczne,niska temperatura, wysoka wilgotność powietrza, nieprawidłowe oświetlenie, środki do impregnacji drewna, rozpuszczalniki, dymy asfaltów, pyły); oraz czynniki uciążliwe, które mogą powodować dysfunkcje organizmu pracownika po dłuższym czasie, niekiedy nawet choroby (nienaturalna postawa ciała w trakcie wykonywania pracy, podnoszenie i przenoszenie ciężarów, stres).
Zagrożeń należy także szukać we wszystkich nieprawidłowościach i odchyleniach od normalnej organizacji pracy. Często nieprawidłowości te wynikają z szybkiego tempa pracy oraz krótkich terminów realizacji projektów budowlanych. Budowa jest też miejscem, gdzie każdy z podwykonawców ma swoją wizję pracy, pracowników, własne służby nadzorujące oraz własne i wypożyczone urządzenia. Na każdej budowie panuje więc określona kultura organizacyjna, będąca wypadkową kultur przedsiębiorstw, których pracownicy wykonują prace. Składa się na nią stan warunków i organizacji pracy oraz zachowań pracowników budowy wynikający z przestrzegania przepisów i zasad bhp przez wszystkich uczestników inwestycji budowlanej.
Współczesne procesy budowlane są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i z tego względu pojawiają się nowe zagrożenia. Plac budowy jest miejscem, w którym jest użytkowany cały szereg maszyn, urządzeń i pojazdów budowlanych. Do krajobrazu rozbudowujących się miast polskich wpisały się urządzenia instalowane czasowo na placach budowy, takie jak żurawie wieżowe, dźwigi budowlane czy ruchome podesty. Dostępność i różnorodność tych urządzeń pozwala ludziom zarówno realizować prace na wysokości, jak i przemieszczać ładunki i osoby na stanowiskach pracy. Niestety, wraz ze wzrostem liczby eksploatowanego sprzętu, zwłaszcza mobilnego – rośnie zagrożenie dla pracowników.