Wydział Sztuki - Studenci i kadra Instytutu Sztuk Wizualnych na Slot Art Festival 2023

Studenci i kadra Instytutu Sztuk Wizualnych na Slot Art Festival 2023

Już w przyszłym tygodniu wspólnie z Organizatorem przedsięwzięcia, Stowarzyszeniem Lokalnych Ośrodków Twórczych zapraszamy na Slot Art Festival. To wyjątkowe wydarzenie odbywające się w przestrzeniach monumentalnego i niezwykle klimatycznego zespołu klasztornego Cystersów łączy w sobie różne dziedziny kultury, sztuki, życia społecznego. W ramach prezentacji sztuki współczesnej ART KATEDRA we wnętrzach opuszczonej bazyliki pokażą swoje intermedialne działania studenci i wykładowcy Wydziału Sztuki UJK w Kielcach. Wystawa nosić będzie tytuł „Entropia. Wizje stanu rozproszenia”.

Entropia to pojęcie, które swoje zastosowanie odnalazło w różnych dyscyplinach nauki, odnosząc się przede wszystkim do dynamicznie narastających procesów powodujących dezintegrację. Słowo to określić można mianem miary chaosu. W sztuce dotyka ono zarówno aspektów formalnych, jak i istoty wypowiedzi artystycznej w ogóle, stając się synonimem szeroko pojętego kryzysu. Stan przesilenia dotkliwie odciska się na sztuce współczesnej i naszej teraźniejszości. Jego bezpośrednim przejawem jest m.in. szeroko pojęty relatywizm, skutkujący brakiem pewności, zagubieniem.
Ostatnie lata naznaczone m.in. pandemią, wojną, zmianami klimatycznymi znajdują swój wyraz w najnowszych działaniach studentów i kadry Wydziału Sztuki UJK w Kielcach, osób przede wszystkim związanych z pracownią intermediów dr. Macieja Zdanowicza. Wielość ujęć nurtujących problemów, zastosowanie różnorodnych form wypowiedzi artystycznej – zarówno statycznych i dynamicznych, płaskich i przestrzennych buduje rozproszony obraz współczesności, w których zapisany został specyficzny stan niepokoju, niepewności. Tym samym tytułowa entropia staje się metaforą kondycji psychofizycznej człowieka, jak i formy prezentacji ekspozycji.

Uczestnicy:
Radosław Boszczyk (1999), Karolina Czarnecka (2000), Wojciech Domagalski (1984), Klaudia Domagała (1997), Patrycja Grodziecka-Szostek (1998), Monika Iwan (1982), Magdalena Jagodzka (1991), Antonina Jasztal (1998), Maria Kloch (1998), Natalia Kościańska (1999), Iwona Krzepkowska (1963), Anna Krzysztofek (1998), Michalina Kulpa (1990), Anna Miarka (1978), Aleksandra Pawelec (1999), Estera Piotrak (1996), Tomasz Pyszczek (1999), Paulina Skrobisz (1998), Weronika Sobala (2000), Grzegorz Sowiński (1981), Teresa Ślusarek (1957), Sylwia Świtalska (2000), Natalia Syniepupova (1972), Szymon Uberman (1982), Roksana Wojtasińska (2000), Karol Wycisk (2001), Jagoda Zarzycka (2000), Maciej Zdanowicz (1982), Katarzyna Ziołowicz (1969).